אחריות מהנדס מבנים מסוכנים

architecturearchitecture

מה זה מבנה מסוכן? האם ישנם מהנדסים שכל פעילותם מתמקדת במבנים מסוכנים? מהי האחריות שחלה על מהנדס המעורב בפרויקט שיקום וחיזוק של מבנים מסוכנים? כמו ברובם המכריע של המקצועות, גם מהנדס בניין כפוף לאחריות מקצועית ביחס לפעולותיו והחלטותיו ובמקרה של ענף הבניין, אחריות זו היא קריטית במיוחד לאור ההשלכות האפשריות של החלטות המהנדס. אז מהי אחריות מהנדס מבנים מסוכנים? על כך בשורות הבאות.

 

מה זה מבנה מסוכן?

כל אחד יכול להביע את דעתו על מבנה שאולי נראה קצת רעוע. העניין הוא שהרגע בו הופך מבנה מסוים למבנה מסוכן על פי החוק הוא הרגע בו הוא מוכרז ככזה על ידי גורם מקצועי מוסמך, קרי מהנדס מבנים. ייתכן מאוד שמבנה מסוים יהיה בעל סדקים מרובים, ברזל חשוף ופגמים בבטון ועדיין לא יוגדר כמבנה מסוכן בצורה רשמית. ייתכן גם המקרה ההפוך בו יוכרז מבנה מסוים כמבנה מסוכן, ולכם לא יהיה מושג מדוע הוא הוכרז ככזה שכן לא ניכרים בו סימנים רבים של סכנה. פה בדיוק גם נכנס הנושא של אחריות מהנדס מבנים מסוכנים, האחריות על זיהוי מצבעו האמיתי של המבנה והגדרת המצב בצורה רשמית.

 

מהי אחריות מהנדס מבנים מסוכנים?

מבנה מסוכן הוא לא עניין של מה בכך. מבנה מסוכן יכול לגרום לפציעה ומוות של אנשים, דיירי הבניין ועוברי אורח בסביבה הקרובה. מבנה מסוכן לא חייב להיות מבנה שמט ליפול ומספיק שאריחי שיש מחיפוי החוץ של המבנה עלולים לצנוח מטה בכדי שהמבנה יוגדר כמבנה מסוכן עד לתיקון החיפוי. אחריות מהנדס מבנים מסוכנים היא אחריות כפולה. מצד אחד יש לו אחריות כלפי הדיירים במבנה בכך שלא יגדיר את המבנה כמסוכן אם זהו לא המצב ובכך יחייב אותם לפנות את בתיהם. מצד שני יש לו אחריות כלפי הסביבה וגם כלפי הדיירים עצמם בכך שאם המבנה אכן מסוכן, הוא אמור להיות הגורם שמזהה את הסכנה הזאת והופך אותה למצב רשמי. אם הוא נכשל באחריותו במקרה הראשון, הוא עלול לסבול מתביעה אזרחית מצד דיירי הבניין ואם הוא נכשל באחריותו במקרה השני, הוא עלול לסבול מתביעות פליליות במידה והסכנה אכן התממשה.

האם ישנם מהנדסים שהמקצוע שלהם הוא מבנים מסוכנים?

ובכן, התשובה היא שברמת ההסמכה מהנדס מבנים מסוכנים הוא מהנדס בניין לכל דבר ועניין, אבל ברמת ההתמחות יכול המהנדס בהחלט לבחור את התחום של מבנים מסוכנים ושיקום מבנים כתחום ההתמחות המרכזי שלו ובכך להפוך את עצמו למהנדס מבנים מסוכנים. למעשה, כאשר רוצים לבחון את מצבו האמיתי של מבנה, מסוכן או לא מסוכן, חשוב מאוד שאת ההערכה והבדיקה יבצע מהנדס מבנים מסוכנים בעל התמחות וניסיון בתחום זה, ולא מהנדס בניין שמעולם לא עסק בתחום של שיקום מבנים.צריכים עוד מידע? אנחנו פה בשבילכם צרו קשר עוד היום