הנדסאים תא

איך להיות קבלן רשום

החוק בישראל קובע כי עבודות הנדסה בנאיות בהיקף כספי מסוים או מסוג מסוים חייבות להתבצע רק על ידי קבלן רשום בפנקס הקבלנים. יש סיווגים שונים לקבלנים, ולפי החוק כל קבלן רשאי לבצע עבודות הנדסה בנאיות רק בהתאם לרמת הסיווג שאושרה לו.

קבלן רשום הוא קבלן שהוכיח את שנות הניסיון שלו בתחום ההנדסה הבנאית לרשם הקבלנים, עליו להוכיח גם את רמת המקצועיות שלו והוא נדרש להתמודד עם בעיות פתאומיות ולא צפויות באתרי הבנייה או במהלך עבודות שיפוצים. למעשה, קבלן רשום יכול להיות אדריכל, מהנדס בנייה, הנדסאי בניין או מנהל עבודה, שצברו ניסיון בענף הבנייה כשכירים או כעצמאים במהלך עבודתם עבור קבלן רשום אחר, בכפוף לתנאים שנקבעו.

סיווגים שונים של קבלנים

כאמור, יש סיווגים שונים בפנקס הקבלנים. תקנות הרישום של קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות (סיווג קבלנים רשומים), התשמ"ח-1988, קובעות את סיווג הקבלנים בענפים השונים המופיעים בפנקס.
בתקנות הרישום נקבעו 5 דרגות לסיווג קבלנים, ולכל דרגת סיווג נקבע היקף כספי המותר לקבלן הרשום לבצע בענף שבו הוא נרשם. הסיווג הנמוך ביותר הוא 1 והסיווג הגבוה הוא 5.
לקבלן שיפוצים יש סיווג ייעודי הקבוע באותיות א-ק המתייחס לענף משנה 131, וההיקף הכספי המותר לסיווג זה הוא עד 377 אלף ₪. בתקנות הרישום משנת 1993 נקבעו הענפים הראשיים וענפי המשנה לביצוע עבודות הנדסה בנאיות, וענף השיפוצים (131) מוגדר בסיווג א', ענף הבנייה הראשי קיבל את סימון הענף 100 ודרגת סיווג ג', וקבלן הראשי לבצע עבודות בטון ובניית שלדים חייב להיות רשום בענף 130 ובקבוצת סיווג ב'.

הדרך להיות קבלן רשום

קבלנים המעוניינים לקבל רישיון של קבלן רשום מרשם הקבלנים נדרשים להגיש בקשה מסודרת ועליהם להעסיק לפחות שניים מאנשי המקצוע הבאים: מהנדס בניין או הנדסאי בניין או מנהל עבודה. הקבלן יכול להעסיק גם שני הנדסאים או שני מהנדסים או מנהלי עבודה, ההרכב אינו חשוב והדרישה היא להעסקת שניים מבעלי הכישורים שציינו.

מהנדס בניין נדרש לשנתיים ניסיון (בתוך 5 שנים אחרונות), הנדסאי בניין נדרש ל-4 שנות ניסיון במהלך 9 השנים האחרונות, ומנהל עבודה נדרש להיות חתום לתקופה של 72 חודשים ולהוכיח 6 שנות ניסיון מתוך 10 השנים האחרונות. יש תיעוד עבודות ותקופות ניסיון באתר האינטרנט המנוהל על ידי משרד העבודה, המאגר מסייע לאנשים לקבל מידע עדכני על הקבלנים השונים.

כדי לקבל רישיון בענף ראשי הקבלן חייב להיות מהנדס, הנדסאי או מנהל עבודה עם ניסיון רלוונטי, אם הוא לא מהנדס, הנדסאי או מנהל עבודה עליו להעסיק שני אנשי מקצוע בעלי כישורים וניסיון רלוונטי, כלומר מהנדס או הנדסאי, או מנהל עבודה. אם הוא לא זכאי לרישיון בענף ראשי הקבלן יכול לנסות לקבל רישיון בענף משני כמו שיפוצים, אינסטלציה, חשמל וכו'. במקרה זה עליו להוכיח ניסיון של 5 שנים מתוך 10 השנים האחרונות.

תנאים לקבלת קבלן רשום

יש שני תנאים עיקריים כדי להירשם בפנקס הקבלנים כקבלן רשום:

  • סיווג
  • היקף פרויקטים

 

בנוסף, קבלן רשום חייב להיות בעל השכלה רשמית בתחום ההתמחות שלו, ועליו לעמוד גם בקריטריון הניסיון הנדרש לרישום.
אם לא עומדים בתנאים הנדרשים, למשל אם חסרה השכלה בתחום ההתמחות, כדאי ללמוד קורס הנדסאי בניין במוסד לימודים המוכר על ידי משרד העבודה והרווחה, הקורס קצר ונמשך כשנתיים בלבד במסלול יום, יש אפשרות ללימודי ערב במשך 3 שנים. אם חסר ניסיון כדי לקבל את הרישום בפנקס יש להשלים ניסיון מקצועי בתחום הבנייה כדי להשלים את החסר.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

התחל שיחה
דברו איתנו :)
היי, איך אנחנו יכולים לעזור לך?