איך להשתלב בתחום עיצוב גינות?

הדרך הנכונה לעיצוב גינת נוי מטופחת ומרשימה רצוי שתתחיל בתכנון מקצועי, תוך התייחסות לתנאי האקלים הישראלי ולבחירה נכונה של צמחייה, עצי נוי ועצי פרי, מערכת השקיה, תאורה ועוד. במהלך התכנון של גינת הנוי יש להתייחס גם לחזית המבנה, לסביבת המגורים, לתנאי השטח, לטון העיצובי המתאים לחזון הדיירים או לקוח אחר ועוד. על כן, עיצוב גינות הוא עסק לאנשי מקצוע מיומנים ובעלי ידע וניסיון בתחום הגינון ואדריכלות הנוף.

כדי להפוך למעצב גינות נוי וגינות יוקרה יש לעבור הכשרה מקצועית מקיפה. כיום, יש מספר אפשרויות ומסלולי לימוד והכשרה, לדוגמה קורסים קצרים וממוקדים, אך הדרך הבטוחה להיכנס לתחום ולעסוק בעיצוב גינות מתחילה במסלול להכשרת הנדסאי אדריכלות נוף בבית הספר להנדסאים תל אביב.

איזו הכשרה עובר מעצב גינות?

כאמור, כדי להיות מעצב גינות חשוב ללמוד את התחום. כדי לקבל דיפלומה מטעם מה"ט ותעודה המבטיחה עבודה בתחום, כדאי להירשם ללימודי הנדסאי אדריכלות נוף. מסלול הלימודים לדיפלומת הנדסאי נועד להכשיר אדריכלי נוף מקצועיים ובעלי ידע ויכולות תכנוניות והנדסיות, כמו גם יכולות יצירתיות ואנליטיות.

אדריכל נוף יודע לנתח את תנאי השטח, למפות שטחים, לאפיין את סוג הקרקע וצפיפותה, לנטר את פני השטח ומקורות המים, ועליו להציע פתרונות איכותיים ויצירתיים לתכנון נוף או גינה. תכנון נוף מקצועי כולל התייחסות נכונה לתנאי השטח, למים, לשמש ולתאורה, לתשתיות, לאלמנטים אדריכליים ולצרכים הייחודיים וברי הקיימא של בני אדם, חיות, צמחייה ועוד.

מה ההבדלים בין גנן למעצב גינות?

חשוב לדעת כי יש הבדל משמעותי בין גנן לבין מעצב גינות. גנן עוסק אך ורק בעבודות גינון ותחזוקת גינות נוי, זהו תפקיד ביצועי בלבד. לעומתו, מעצב גינות מתמקד בהיבט התכנוני של השטח, ההשכלה שלו רחבה ומקיפה יותר, וכדי להיות מעצב גינות עליו ללמוד אדריכלות נוף במוסדות להשכלה גבוהה. גנן לרוב רוכש ידע וניסיון תוך כדי עבודה, למרות שיש גם קורסים קצרים בתחום הגינון.

מעצב גינות מכין תוכנית עבודה מפורטת הכוללת שרטוטים, כתב כמויות, מדידות, מיפוי תנאי השטח והקרקע, תשתיות נחוצות, מקור מים ובחירה מדויקת של צמחים. למעשה, מעצב גינות מכין את תוכנית העבודה עבור הלקוח, והגננים מבצעים את התוכנית המפורטת תחת פיקוח הדוק של מעצב הגינה.

בפועל, יש גננים שמציעים ללקוחות שלהם שירותי תכנון לעיצוב הגינה, אך אין להם את הידע הנדרש לתכנון גינה חסכונית ונוחה לתחזוקה. מעצב גינות מייצג את האינטרסים של הלקוח, הוא מתכנן גינה מעוצבת ופשוטה לתחזוקה, עם תשתיות איכותיות ועמידות, מערכה השקיה יעילה, ניקוזים נכונים, עבודות מקצועיות לחיפוי קרקע ולסלילת שבילי נוי בגינה, מערכת תאורה חסכונית ועמידה, פינת ישיבה דקורטיבית המותאמת לאורח חיי הלקוח ועוד.

הכלים הנרכשים בלימודי הנדסאי אדריכלות נוף כדי להיות מעצב גינה

מסלול הלימודים במגמת הנדסאי אדריכלות נוף נמשך שלוש שנים במסלול ערב. המהלך הלימודים לדיפלומת הנדסאי, הסטודנטים רוכשים ידע וכלים הנחוצים לעבודתם כמעצבי גינות ולפרויקטים אחרים בתחומי הגינון ואדריכלות הנוף.

בין היתר, הסטודנטים לומדים מקצועות כמו עקרונות התכנון בתחום אדריכלות הנוף, תורת הבנייה, פרטי גן ונוף, תכנון אקולוגי, תכנון נוף, תכנון מערכת השקיה, תכנון באמצעות צמחייה, שרטוט, עיצוב טופוגרפי, גיאודזיה ועוד.

במסגרת הלימודים הסטודנטים מגישים פרויקטים המשקפים את הידע שהם רכשו, יוצאים לסיורים מודרכים, משתפים פעולה עם אנשי מקצוע בתחומי האדריכלות והגינון, מתנסים בעבודה וכו'. הבוגרים נהנים משפע אפשרויות תעסוקה ויכולים להשתלב בתפקידי ניהול מעניינים ומאתגרים ברשות הטבע והגנים, ברשויות המקומיות, במשרדי ממשלה, בחברות במגזר הפרטי ובאפשרותם גם להקים עסק עצמאי.