הנדסאים תא

איך לקבל רישיון חשמלאי

מעוניינים לקבל רישיון חשמלאי ולעבוד בתחום החשמל? כדי לקבל את הרישיון המאפשר לכם לעבוד בתחום, עליכם לעמוד בתנאים הנדרשים לקבלת הרישיון, כלומר עליכם לסיים לימודים רלוונטיים הכוללים מערכות הספק ולהוכיח ניסיון מתאים בביצוע עבודות חשמל.

בחוק החשמל נקבעו הקריטריונים לקבלת רישיון חשמל, כאשר סוג הרישיון נקבע על פי ההשכלה והניסיון. כך לדוגמה, בוגרי לימודי הנדסאי חשמל העומדים בהצלחה בבחינות הגמר הממשלתיות של מה"ט מקבלים רישיון של חשמלאי מוסמך, ולאחר שנת ניסיון אחת הם זוכים לשדרוג אוטומטי לדרגת רישיון של חשמלאי ראשי ולאחר שנתיים נוספות של ניסיון כחשמלאי ראשי הם מקבלים דירוג לחשמלאי הנדסאי, דרגה אחת נמוכה מרמה של חשמלאי מהנדס.

לימודי הנדסאי חשמל – כל מה שצריך לדעת

לימודי הנדסאי חשמל מקנים ידע מקיף במערכות חשמל ביתיות ותעשייתיות, הלימודים נמשכים שנתיים במסלול יום, ובוגרי המסלול זוכים לידע בתחומי תכנון, ייצור, התקנה ואחזקה של מתקני חשמל, פיקוח, בקרה ואוטומציה. הבוגרים העומדים בכל הדרישות רשאים לערוך תוכניות חשמל עד לעוצמה של 630X3 אמפר.
כדאי לדעת כי מסלול הלימודים כולל קורסים מתקדמים בנושאים הקשורים להפקת אנרגיה, לדוגמה קורסים בנושא אנרגיות מתחדשות, אגירת אנרגיה, התייעלות אנרגטית ועוד. תוכנית הלימודים מכינה את הסטודנטים לבחינות של מה"ט – המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה. לאחר הצלחה בבחינות של מה"ט בוגרי מגמת לימודי הנדסאי חשמל יכולים לשמש כעוזר חשמלאי, ולאחר רישום במרשם ההנדסאים והטכנאים המוסמכים, הם זכאים להירשם כחשמלאי מוסמך על פי התקנות. לאחר שנת ניסיון אחת חל שדרוג אוטומטי ברישיון שלהם והם זכאים לדרגת חשמלאי ראשי, ולאחר שנתיים של ניסיון הם זכאים לדרגת חשמלאי הנדסאי.

קריטריונים לקבל רישיון חשמל

ישנם שני קריטריונים עיקריים הנדרשים לקבלת רישיון חשמל:

  • רמת ההשכלה והלימודים.
  • הוכחת ניסיון מתאים בביצוע עבודות חשמל.

כמו כן, יש לעמוד בהצלחה בבחינות הגמר של מה"ט. בנוסף, בוגרי לימודי הנדסאי חשמל נדרשים טרם הגשת הבקשה לקבלת רישיון חשמל להירשם במרשם ההנדסאים.

את הבקשה שולחים באמצעות טופס מקוון בלבד, יש למלא פרטים עדכניים בטופס ולצרף תעודות ומסמכים בהתאם לסוג הרישיון המבוקש. חשוב לצרף לבקשה תעודות המעידות על השכלה בתחום החשמל ואישורים המוכיחים ניסיון וותק בביצוע עבודות חשמל. במקרים מסוימים מקבלים זימון לשיחה בפני ועדה מקצועית לרישוי חשמלאים. יש לשלם אגרה כנדרש בחוק ומקבלים את הרישיון באמצעות הדואר.

מה ההבדל בין רישיון עוזר לרישיון מעשי?

רישיון חשמלאי עוזר מוענק על ידי מנהל הרשאי לתת רישיון זה, כל עוד התקיים אחד מהתנאים הבאים:

יש למועמד תעודת גמר ממשרד החינוך המעידה על סיום בהצלחה של כיתה י"ב בבית ספר מקצועי במגמת חשמל.
יש למועמד תעודה המעידה על כך שסיים בהצלחה קורס להכשרה מקצועית בחשמל ועמד בבחינות הנדרשות.
יש למועמד תעודת מקצוע חשמל לפי חוק החניכות.
יש למועמד תעודה המעידה על כך סיים בהצלחה לימודים במגמת חשמל בבית ספר תעשייתי המאושר על ידי האגף ועל כך שעמד בהצלחה בבחינות הגמר.
מועמד מעל גיל 18 המוכיח שעבד לפחות 3 שנים במקצוע החשמל תחת השגחה של חשמלאי חונך ועמד בהצלחה בבחינות לחשמלאי מעשי.

יש לציין כי חשמלאי עוזר רשאי לעסוק רק בביצוע עבודות חשמל במתקן בעל מתח נמוך ותחת פיקוחו של חשמלאי בעל דרגה מתאימה על פי התקנות.
המנהל רשאי לתת רישיון חשמלאי מעשי כל עוד התקיימו התנאים הנדרשים כפי שנקבעו בתקנות. חשמלאי מעשי רשאי לעסוק בביצוע עבודות של חשמלאי עוזר במתקני חשמל עם מתח נמוך, ובאפשרותו לבצע עבודות חשמל הכוללות עריכת תוכניות ללא תכנון הארקת יסוד, למתקנים בעלי עוצמת זרם עד 40X 1 אמפר הנמצאים במבנה המשמש לדירות מגורים ו/או למשרדים. חשמלאי מעשי רשאי לעסוק בביצוע עבודות חשמל במתקנים בעלי מתח גבוה תחת השגחה צמודה ובנוכחותו של חשמלאי בעל רישיון רלוונטי ובהתאם לתקנות.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

התחל שיחה
דברו איתנו :)
היי, איך אנחנו יכולים לעזור לך?