הנדסאים תא

הבדלים בין תחום הסייבר לאבטחת מידע

האם יש הבדלים בין תחום אבטחת המידע לבין תחום הסייבר? ובכן, אנשים רבים שואלים האם יש הבדל בין שני התחומים הפופולריים, ולא מעט צעירים מעוניינים להבין את ההבדל כדי לבחור נכון את תחום הלימודים שיבטיח להם שפע אפשרויות תעסוקה, תנאים מעולים ועניין רב בעבודה.

למעשה, אבטחת ומידע וסייבר הם שני תחומי ידע נפרדים אך קיים קשר הדוק ביניהם, לכן רבים משוכנעים כי מדובר במקצוע אחד. באופן כללי, אבטחת מידע, הנקראת גם אבטחת נתונים, עוסקת בהגנה על מערכות המידע והנתונים מפני איומים כמו שימוש זדוני, גניבת נתונים, תרמיות וביצוע מניפולציות שונות במידע. אבטחת סייבר עוסקת בהגנה על המידע והנתונים ברשתות התקשורת והמחשבים, בשרתים, במערכות המחשוב ובאינטרנט. באבטחת סייבר מתמקדים בגנות בפני פשעי סייבר כמו הונאות, תרמיות, וירוסים ואיומי כופר, לעומת אבטחת מידע שבה עוסקים בהגנה על מערכות המידע והנתונים בארגון מפני כל סוגי האיומים.

אבטחת מידע – רקע כללי

אבטחת מידע, באנגלית Information Security, עוסקת בהגנה מפני שימוש, גישה, חשיפה, שיבוש, העתקה והשמדה של נתונים ומידע השמורים במערכות שונות בארגון. ההגנה נחוצה בגלל גורמים זדוניים או לא מורשים המנסים לחדור למערכות המידע ולבצע את זממם, וארגונים חייבים ליישם פתרונות טכנולוגיים ונהלי עבודה כדי לשמור על המידע המאוחסן בצורה פיזית או אלקטרונית.

במציאות של היום יש סכנה לנתונים השמורים במערכות המידע השונות, המערכות חשופות לאיומים יומיומיים וכדי להגן ולשמור על ביטחון המידע יש לגבש אסטרטגיה מקיפה וליישם פתרונות טכנולוגיים שונים במספר שכבות, לרבות אבטחה פיזית על המבנה בו נמצאות מערכות המידע. מאחר ורוב מערכות המידע מחוברות לרשת האינטרנט, מומחה לאבטחת מידע נדרש לספק פתרונות מתאימים.

היעדים העיקריים של תחום אבטחת המידע, אותם לומדים בין היתר במסגרת לימודי הנדסת תוכנה, הם:

שלמות המידע – יש להטמיע פתרונות שונים להגנה על המידע מפני שינוי זדוני ומפני איומים כמו השמדה, שינוי זהויות ועוד.
סודיות – מומחה לאבטחת מידע נדרש ליישם פתרונות להגבלת הגישה והחשיפה של המידע לגורמים לא מורשים, עליו ליישם טכניקות להגנה על פרטיות, זכויות קניין ועוד.
זמינות – יש ליישם פתרונות המבטיחים זמינות גבוהה של המידע וגישה נוחה בכל זמן.

אבטחת סייבר – רקע כללי

אבטחת סייבר היא הגנה על מידע ונתונים במרחב הקיברנטי, המומחה נדרש ליישם פתרונות טכנולוגיים מתקדמים כדי למנוע זליגת נתונים לגורמים לא מורשים ולמנוע מגורמים זדוניים לבצע תקיפות סייבר שמטרתן לגנוב מידע, לשבש נתונים או לפגוע במידע. תחום אבטחת סייבר כולל איתור וניטור התקפות ואיומים על מערכות המחשוב והתקשורת של הארגון, לרבות מערכות מידע, חקירות, זיהוי מקור התקיפה, איתור חולשות בארגון ויישום פתרונות טכנולוגיים להגנה על הארגון והמידע.

תיאור התפקיד בפועל של מומחה סייבר ומומחה לאבטחת מידע

בשני התחומים עוסקים בהגנה על מידע, אך בתחום הסייבר מתמקדים בהגנה במרחב הקיברנטי בעוד מומחים לאבטחת מידע נדרשים לספק פתרונות להגנה על המידע באשר הוא. בתחום אבטחת מידע מתמקדים בהגנה מפני גישה לא מורשית מכל הסוגים ולא רק במרחב הקיברנטי, כלומר יש לספק הגנה על מידע אנלוגי או דיגיטלי, לעומת תחום אבטחת הסייבר בו מתייחסים להגנה רק בתחום הסייבר.

לימודי אבטחת מידע וסייבר

בשנים האחרונות גברו איומי הסייבר וההתקפות על מערכות המידע, המחשוב והתקשורת, לכן ארגונים רבים מגייסים מומחי אבטחת מידע וסייבר. יש מחסור עצום במומחים לכן ישראלים רבים מעוניינים ללמוד הנדסאי תוכנה ולכוש ידע וכלים הנחוצים לעבודה בשני התחומים.

לימודי הנדסת תוכנה מקנים ידע וכלים המאפשרים לבוגרים להשתלב במהירות במגוון משרות נחשקות בהייטק ובחברות מובילות במשק. בוגרי הנדסאי תוכנה מקבלי דיפלומה יוקרתית ופותחת דלתות המאפשרת להם לעבוד בתחום הפיתוח ובתחומים רלוונטיים נוספים כמו אבטחת מידע. במסגרת הלימודים רוכשים ידע מקיף בשפות תכנות פופולריות ומבוקשות, ברשתות תקשורת, במערכות מידע ובבסיסי נתונים, ולומדים קורסים מקצועיים בתחומי אבטחת מידע וסייבר.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

התחל שיחה
דברו איתנו :)
היי, איך אנחנו יכולים לעזור לך?