הביקוש לתפקיד של אדריכלות נוף

לימודי הנדסאי בניין

בשנים האחרונות גוברת המודעות לחשיבות של אדריכלי נוף בתהליכי התכנון וההנדסה האזרחית, וניתן לראות שינוי מבורך בסביבות השונות ואצל מקבלי ההחלטות ברשויות השונות. אמנם הנוף הישראלי נמצא בבעיה ובסכנת הכחדה מוחשית, אך בגלל המודעות לחשיבות של אדריכלות נוף, יש שינוי מגמה בנושא וכיום ניתן לראות בסביבות המגורים וגם בפארקים, בגינות ולאורך הכבישים והתשתיות כיצד מטפחים את הנוף הישראלי ומשלבים נכון בין הטבע לסביבה.

לאחר שנים ארוכות בהן יזמים, קבלנים ורשויות כרתו עצים באופן מסיבי וללא תכנון ומחשבה, ולאחר שהנוף הישראלי נפגע בצורה משמעותית בגלל תהליכי עיור ובנייה מואצת, החלו רשויות התכנון להפנים את החשיבות של אדריכלות הנוף, וכיום בכל פרויקט משלבים אדריכל נוף כדי לתת דגשים על היבטי הנוף והשמירה על הסביבה, לצמצם פגיעה בטבע ולשפר את איכות החיים של תושבי המדינה.

חשיבות התפקיד של אדריכל נוף

אדריכל נוף הוא איש מקצוע בעל ידע וכלים בתכנון הנדסי של המרחב, הוא אחראי על תכנון ופיתוח מרחבים פתוחים בסביבת המגורים ובשטחים הפתוחים מחוץ לערים וליישובים. בין השאר, אדריכל נוף עוסק בתכנון גנים ומרחבים כמו גינות פרטיות בבתים פרטיים ובבתים משותפים, פארקים ירוקים במרחב העירוני, גינות נוי ומשחקים, כיכרות, רחובות, שמורות טבע, גנים לאומיים, תשתיות, כבישים עירוניים ובין עירוניים, פיתוח נוף בסביבה העירונית או הכפרית ועוד.

כדאי לדעת כי יש ביקוש רב לאדריכלי נוף, קיים מחסור באנשי מקצוע, ובגלל ההיצע הנמוך של בוגרי מסלול הלימודים, כתוצאה מכך זוכים לשפע של אפשרויות תעסוקה. חשוב לדעת כי במשך שנים ארוכות היה רק מוסד אקדמי אחד להכשרת אדריכלי נוף לתואר ראשון, ועקב הביקוש הרב החלו גם מכללות מובילות להציע מסלול לימודים לדיפלומת הנדסאי אדריכלות נוף, ובוגרי המסלול נהנים מביקוש גבוה והם לרוב נחטפים תוך זמן קצר לעבודה.

תפקידו של אדריכל נוף

כאמור, אדריכל נוף עוסק בממשק הקיים בין פעולות האדם ומעשיו לבין ערכי הטבע והשמירה על הנוף והסביבה. אדריכל נוף עוסק בעיצוב מרחבים פתוחים הן בערים וביישובים והן במרחבים הפתוחים שמחוץ לערים. מתוקף תפקידו, עליו לתכנן סביבה דינמית ומיטבית עבור בני אדם תוך התחשבות והתייחסות נכונה לחי ולצומח, ומציאת האיזון הנכון והאופטימלי בין פיתוח סביבתי לטיפוח ולשימור הסביבה הטבעית וגם התרבותית.

לכן, בתחום זה עוסקים בתכנון שכונות מגורים, לרבות פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית, עיצוב גנים ופארקים במרחב העירוני, תכנון ועיצוב כיכרות, שדרות, רחבות, טיילות וגינות ליד מבנים ומוסדות. כמו כן, אדריכל נוף עוסק בהיבט הסביבה והנוף בסמוך לתשתיות אזוריות וארציות כמו כבישים, גשרים ומסילות, ובנוסף הוא עוסק בתכנון שמורות טבע, גנים לאומיים, יערות, נחלים, חופי ים ורחצה, שיקום אתרים כמו מזבלות עירוניות ומחצבות ועוד.

איך להפוך לאדריכל נוף?

הביקוש לאדריכלי נוף גובר בשנים האחרונות עקב השינוי המבורך בתהליכי התכנון והפיתוח ובגלל הרגולציה והמודעות הגוברת לנושא. כדי להפוך לאדריכל נוף יש לרכוש השכלה באקדמיה, והדרך המהירה ביותר להשתלב בתחום אדריכלות הנוף היא באמצעות לימודי הנדסאי.

לימודי אדריכלות נוף לדיפלומת הנדסאי נועדו להכשיר את הבוגרים לעבודה במקצוע, וכדי לענות על המחסור הרב באדריכלי נוף מיומנים. הלימודים נמשכים בין שנתיים לשלוש שנים, בהתאם לבחירת הסטודנט האם ללמוד במסלול בוקר או במסלול ערב. הלימודים מתפרשים על פני 6 סמסטרים במסלול ערב, ובמסגרתם לומדים נושאים מרתקים ומעניינים כמו עקרונות התכנון בתחום אדריכלות הנוף, תורת הבנייה, שרטוט, תכנון אקולוגי, תכנון נוף, תחיקת הבנייה, תכנון בעזרת צמחייה, תכנון והקמת מערכות השקיה ועוד.