הנדסאים תא

הגדרת תפקיד מנהל אבטחת מידע

ההתפתחות המהירה של רשת האינטרנט ומערכות המחשוב והמידע הביאה לסיכונים חדשים על המידע הרגיש במערכות השונות. כיום, מערכות המידע בכל הארגונים ניצבות בפני סיכונים רבים ומשמעותיים המאיימים על הביטחון והשלמות שלהן. ההגנה על

מערכות המידע בארגונים מבוססת על מספר שכבות ורבדים, לרבות פתרונות לאבטחה פיזית במבנה בו נמצאת המערכת וכן פתרונות אבטחה טכנולוגיים ומתקדמים על מערכות החומרה, התוכנה ורשתות התקשורת.

במציאות של היום, כל ארגון חייב להטמיע פתרונות אבטחת מידע והגנת סייבר מקיפה, וחשוב לזכור כי איומי הסייבר והתקפות ההאקרים רק הולכים ומתגברים עם הזמן. בצל איומי הסייבר היומיומיים על מערכות המידע הרגישות והסודיות במדינת ישראל, ארגונים רבים מעסיקים מנהל אבטחת מידע במשרה מלאה או במיקור חוץ. יש ארגונים שאין להם יכולת להעסיק מנהל ואנשי אבטחת מידע במשרה מלאה, לכן הם מקבלים שירותי מחברות במיקור חוץ המתמחות בפתרונות ובניהול מערכות אבטחת מידע וסייבר.

איומי הסייבר וההתקפות על מערכות המידע גורמים לפגיעה בפרטיות

בשנים האחרונות כל מערכות ומאגרי המידע עומדים בפני סיכונים משמעותיים. לכן החלו להתפתח מקצועות חדשים בתחום אבטחת מידע והגנת סייבר, ואחד מהמקצועות המבוקשים ביותר הוא מנהל אבטחת מידע. זהו תפקיד חשוב ומרכזי בכל ארגון פרטי או ציבורי, למנהל אבטחת מידע יש אחריות על התוויית התוכנית והאמצעים לצורך הגנה על המידע השמור במערכות השונות של הארגון מפני גישה, שימוש לרעה, חשיפה, שיבוש מידע, העתקה, השמדה ועוד. ההגנה נחוצה כדי לשמור על המידע החשוב מפני גורמים לא מורשים או זדוניים, וכך הארגון יכול לשמור על המידע הרגיש ולהגן בנוסף על פרטיות הלקוחות.

אם אתה מחפש תפקיד ומקצוע מעניין, מאתגר, דינמי ומתגמל, ואם ברצונך לפתח קריירה באחד התחומים המבוקשים ביותר – כדאי לך ללמוד הנדסאי תוכנה. באפשרותך ללמוד גם קורסים קצרים וממוקדים ולעבור הכשרה מקצועית לאחר ממקצועות אבטחת המידע והסייבר. יחד עם זאת, עדיף להירשם ללימודי הנדסאי כדי לרכוש את כל הידע, הכלים והניסיון המעשי הדרושים לתפקיד מנהל אבטחת מידע. הדיפלומה היוקרתית מהווה כרטיס כניסה ישיר לעולם הסייבר ואבטחת המידע, ובנוסף ניתן להשתלב במגוון תפקידי מחקר ופיתוח בהייטק.

בהקשר זה, כדאי להוסיף כי באיחוד האירופי אישרו בשנת 2018 חוק חדש העוסק ברגולציית ההגנה על הפרטיות (GDPR), החוק חל גם על ארגונים בישראל המספקים שירות לתושבי האיחוד האירופי. החוק החדש נועד להגביר את ההגנה על המידע האישי ששמור במערכות המחשוב ובבסיסי הנתונים של הארגונים השונים.

מנהל אבטחה – הגדרת תפקיד

הגדרת התפקיד של מנהל תחום אבטחת מידע משתנה בין הארגונים. יחד עם זאת, ההגדרה הכללית של התפקיד היא: אחריות על ניהול כלל מערכות אבטחת המידע המוטעמות בארגון ובמערכות המחשוב שלו, לרבות ניהול מתודולוגיה, הכוונה, ייעוץ למקבלי ההחלטות ולמנהלי החטיבות השונות בארגון, רכישת פתרונות טכנולוגיים ואחרים למערכות המידע, המחשוב ורשתות התקשורת, גיוס וניהול כוח אדם מקצועי ורלוונטי לתחום זה, תפעול שוטף את מערכות ההגנה והסייבר בארגון, דיווח ישיר למנכ"ל החברה או למנמ"ר, רענון וקביעת נהלי אבטחת מידע וסייבר בארגון ועוד.

ראוי לציין כי מנהל אבטחת מידע הוא תפקיד בכיר בארגון, זהו תפקיד יוקרתי ומאתגר, והתחום דינמי ומתפתח כל הזמן לכן יש להתעדכן בטכנולוגיות חדשניות, לנטר את האיומים החדשים ברשת ומחוצה לה, לרענן את נהלי אבטחת המידע בקרב עובדי ומנהלי הארגון ועוד.

אבטחת מידע מבוססת על שכבות שונות, יש מודלים שונים בתחום זה כמו מודל 7 השכבות, ובאופן כללי מנהל אבטחת מידע עוסק בתחומים הבאים:

 • אבטחת חומרה וקושחה
 • אבטחת תשתיות המחשוב של הארגון
 • הקשחת רכיבי ורשתות תקשורת
 • ניהול אבטחת מידע במערכות ההפעלה השונות
 • ניהול הרשאות
 • פתרונות טכנולוגיים להקשחת בסיסי הנתונים המנוהלים על ידי הארגון
 • פתרונות אבטחה מתקדמים למכשירים סלולריים והתקנים ניידים
 • ניהול אבטחת תשתיות האינטרנט
 • ניהול מערך זיהוי ותגובה לאיומים ולמתקפות סייבר
 • אבטחת יישומים ותוכנה
 • ניהול יחידת אבטחת מידע וצוות עובדים
 • דיווחים שוטפים למקבלי ההחלטות בארגון
 • פתרונות לאבטחה פיזית
 • הגנת סייבר
 • ניטור מערכות האבטחה ובדיקות יזומות

 

מנהל תחום אבטחת מידע חייב להכיר את התקנים המחייבים בתחום, להבין ברכיבי תקשורת ורשתות, להכיר וללמוד טכנולוגיות ופתרונות מתקדמים בתחום ועליו להיות מסוגל לתכנון ולהטמיע פתרונות אבטחה וסייבר, להוביל תהליכים חוצי ארגון בהתאם למגבלות התקציב ולוח הזמנים, לספק שירות וייעוץ לבכירים בארגון וכו'. זו עבודה מאתגרת ודינמית, וחשוב לזכור כי איומי הסייבר והמתקפות באינטרנט הולכים וגוברים עם הזמן, לכן המנהל חייב להיות זמין לכל בעיה כדי לנהל במהירות את האירוע ולשמור על מערכות המידע של הארגון.

מה ללמוד כדי להשתלב בעבודה כמנהלי אבטחת מידע?

ניהול אבטחת מידע דורש ידע עדכני, הכרות עם כלים ופתרונות טכנולוגיים, הכרות מעמיקה עם מודלים שונים לאבטחת מידע וסייבר וניסיון מעשי. ככל שיש למנהל אבטחת מידע יותר ידע וניסיון כך הארגון יכול לשמור ולהגן על המידע ומערכות המחשוב שלו. ארגונים רבים מעוניינים לגייס מנהלי אבטחת מידע בעלי ידע וניסיון, לכן הביקוש בתחום זה הוא בעיקר לבוגרי לימודי הנדסאי, בוגרי תואר ראשון במדעי המחשב או בהנדסת תוכנה ובוגרי יחידות טכנולוגיות בצבא.

אם אתה רוצה להשתלב בעבודה כמנהל אבטחת מידע כדאי לך ללמוד הנדסאי תוכנה בקמפוס הנדסאים תל אביב. בוגרי המגמה רוכשים ידע מקיף ורב תחומי בתחומי אבטחת מידע וסייבר, ובנוסף הם לומדים שפות תכנות ומקצועות הייטק נוספים, לכן הם יכולים לעבוד בהייטק בתפקידי פיתוח, או להשתלב כמנהלי אבטחת מידע וסייבר בארגונים המובילים.

חשוב לדעת כי בוגרי המגמה בהנדסאים תל אביב אשר עומדים בכל הדרישות, הבחינות והחובות הלימודיות, מקבלים בסיום הלימודים דיפלומת הנדסאי מטעם מה"ט, ובנוסף הם זוכים להסמכה בינלאומית יוקרתית ב-CCNA מטעם חברת CISCO.

ראוי לציין כי תוכנית הלימודים גובשה בשיתוף פעולה עם חברות ההייטק המובילות במדינת ישראל, מטרת התוכנית היא להכשיר הנדסאים איכותיים ובעלי ידע עדכני וניסיון מעשי בתכנות, פיתוח ואבטחת מידע וסייבר. מטרת תוכנית הלימודים בהנדסאים תל אביב היא להכשיר את בוגרי המגמה לתפקידים שונים בהייטק ובתעשייה עתירת הידע, ובנוסף התוכנית מכשירה מנהלי אבטחת מידע על מנת לסייע לחברות ולארגונים להגן על המידע ולהיות מוכנים לכל תרחיש ומתקפת סייבר.

במסגרת הלימודים בבית הספר להנדסאים לומדים מקצועות הקשורים לתחום אבטחת המידע והסייבר. כך לדוגמה, תוכנית הלימודים כוללת מקצועות יסוד כמו בסיסי נתונים, תקשורת ואבטחת מידע, מערכות הפעלה, רשתות תקשורת, ניתוח מערכות, מודלים בתורת אבטחת המידע והסייבר ועוד.

כפי שציינו, בוגרי המגמה מקבלים תעודת הסמכה יוקרתית ובינלאומית של חברת CISCO. התוכנית כוללת הסמכה ל-CCNA, זו ההסמכה הראשונית והבסיסית של חברת CISCO. תעודה ההסמכה היוקרתית מסוג CCNA (Cisco Certified Network Associate Routine and Switching) מוכיחה את רמתו המקצועית של מנהל אבטחת המידע גם בתחומי תקשורת וניהול רשתות. התוכנית מעניקה את כל הידע והכלים הדרושים לתפקיד ניהול אבטחת מידע בארגון, ובוגרי המגמה בהנדסאים תל אביב יכולים להגדיר, לתקן, להתקין ולנהל רשתות משולבות מתגים ונתבים, לרבות טיפול נכון בפרוטוקולים מסוג IP ואחרים.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

התחל שיחה
דברו איתנו :)
היי, איך אנחנו יכולים לעזור לך?