הנדסאים תא

הסבה למקצוע אדריכלות ועיצוב פנים

ישראלים רבים מבינים בשלב זה או אחר בחייהם כי עליהם לחשב מסלול מחדש מבחינת הקריירה, בין אם הסיבה לרצון זה נובעת מתחושת מיצוי ואיבוד עניין במקום העבודה הנוכחי ומהמקצוע, ובין אם מסיבות כלכליות, רצון לשפר את ההכנסה של משק הבית

או בגלל הבנה שהמקצוע הנוכחי לא מתאים להם. לכן, לא מעט מהשכירים מחליטים לעבור הסבה מקצועית למקצועות שונים, בדרך כלל למקצועות מבוקשים בשוק העבודה, ואחת מהאפשרויות להסבה מקצועית היא לימודים לדיפלומת הנדסאי בתחום האדריכלות ועיצוב הפנים.

כדאי לדעת כי בוגרי ההסבה המקצועית לתחום האדריכלות ועיצוב פנים נהנים ממגוון רחב של אפשרויות תעסוקה, הלימודים מקנים ידע, כלים ומיומנויות בשני תחומי עיסוק נבדלים זה מזה, למרות שיש דמיון בין תחום האדריכלות לבין תחום עיצוב הפנים. בפועל, האדריכל מוסמך לתכנון מבנים, בהתאם לסוג התעודה שברשותו, ואדריכל הנדסאי רשאי על פי התקנות לתכנן ולהגיש תוכניות בנייה למבנים "פשוטים" כהגדrתם בתקנות, עד לגובה של 4 קומות. מעצב פנים אחראי על עיצוב חללי הפנים בדירה, בבית, במשרד וכו', הוא לא רשאי לתכנן תוכניות בנייה, לכן השילוב בין שני התחומים מתבקש.

נושאי הלימוד המרכזיים

אם אתם מחפשים הסבה מקצועית לתחום מבוקש ומעניין, תחום הדורש יכולות ייחודיות, יצירתיות ואסתטיקה, כדאי לכם ולכן לשקול קורס מקצועי לאדריכלות ועיצוב פנים. חשוב לציין כי נושאי הלימוד במסלולים השונים להסבה מקצועית לתחום האדריכלות ועיצוב הפנים משתנים בין מוסדות הלימוד. יחד עם זאת, תוכנית הלימודים הבסיסית כוללת נושאי ליבה ותחומי ידע מרכזיים כגון:

מקצועות עיוניים – סטודנטים לאדריכלות ועיצוב פנים נדרשים להשתתף בקורסי החובה וללמוד מקצועיות עיוניים כמו אנגלית, מתמטיקה, ארגון וניהול פרויקטים, תולדות העיצוב, תולדות האמנות, מורפולוגיה ועוד.
מקצועות יסוד – במהלך הלימודים הסטודנטים נדרשים להשתתף במקצועות היסוד כמו שרטוט ממוחשב, תכנון אדריכלי, תכן מבנים, הנדסה תיאורטית, חומרי בניין וגמר, סוגי מבנים שונים, עיצוב תאורה, עיצוב ריהוט, היתרי בנייה פרטית וציבורית, תחיקת הבנייה, בטיחות בבנייה ועוד.
יישומי מחשב וקורסי התמחות – יישומי מחשב (בסיס), תוכנות שרטוט כמו REVIT ואוטוקאד.

מסלול הלימודים מקנה ידע תיאורטי וניסיון מעשי, ובנוסף בוגרי המגמה זוכים ליכולות אישיות ייחודיות כבעלי מקצוע חושבים ויוצרים, לכן הם יכולים לעבוד בשני התחומים, כלומר תכנון אדריכלי (עד 4 קומות) ועיצוב פנים, כולל הלבשת הבית.

מי הקהל המתאים לעשות הסבה

הסבה מקצועית לאדריכלות ועיצוב פנים מתאימה לכל אדם, גבר או אישה, בעל רקע הנדסי או מדעי מסוים, לאנשים יצירתיים ובעלי חוש לאסתטיקה ועיצוב, לבעלי כישורים ומיומנויות טכנולוגיות ולבוגרי מסלולי לימוד בתחום ההנדסה או העיצוב.

ראוי לציין כי כל אדם יכול להירשם ללימודי אדריכלות ועיצוב פנים, גם אם אין לו רקע מתאים מתחומי ההנדסה, המדעים המדויקים ומעולמות העיצוב, יחד עם זאת נדרש חוש אסתטי וטעם אישי מפותח.

ההסבה למקצוע האדריכלות ועיצוב פנים מתאימה בין היתר לאקדמאים בעלי תואר ראשון או שני, ובמיוחד לאקדמאים שסיימו בהצלחה תואר רלוונטי הקשור לעולמות העיצוב ומקצועות ההנדסה.

בהזדמנות זו חשוב לציין כי בהנדסאים תל אביב ניתן לקבל פטור של עד 30% מהקורסים, בהתאם לתואר האקדמי הקיים. כדי לקבל פטור מהקורסים האלו יש לקבל אישור מטעם מה"ט ולאחר בדיקה מחליטים על הקורסים מהם המועמד להסבה יכול לקבל פטור מלא.

תפקידים בתעשייה שניתן להשתלב לאחר הלימודים

בוגרי ההסבה המקצועית לתחום אדריכלות ועיצוב פנים יכולים לעבוד כשכירים או עצמאים. בוגרי המגמה בהנדסאים תל אביב מקבלים תעודת הסמכה בינלאומית לתוכנות השרטוט המובילות כמו אוטוקאד ו-REVIT, הם רוכשים ארגז כלים יעיל ושימושי המאפשר להם לעבוד בתחום ולמלא שורה ארוכה של תפקידים, הן כשכירים והן כעצמאים. אפשרויות התעסוקה לבוגרי המגמה כוללות בין השאר ניהול פרויקטים בבנייה, תכנון מבנים במשרדי אדריכלות, תפקידי ניהול ופיקוח ברשויות המקומיות, תכנון מבנה פשוט עד לגובה של ארבע קומות, עיצוב פנים (שכיר או עצמאי) ועוד.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

התחל שיחה
דברו איתנו :)
היי, איך אנחנו יכולים לעזור לך?