הנדסאים תא

הסבה מקצועית לאקדמאים

בשנים האחרונות גבר הביקוש לקורסי ומסלולי הסבה מקצועית לאקדמאים לעומת העבר הלא רחוק. אקדמאים רבים חווים שחיקה משמעותית ותחושת מיצוי מהמקצוע הקיים, אחרים מגלים חוסר שביעות רצון מהקריירה והעיסוק היומיומי שלהם, ולא מעט בעלי תארים ודיפלומות מבינים כי השכר במקצוע הנוכחי לא עונה על הציפיות שלהם ומונע מהם מלהתקדם בחיים.

תופעת ההסבה המקצועית קיבלה תאוצה משמעותית בשנים האחרונות, ובמיוחד בשנתיים האחרונות, בצל משבר הקורונה, שגרם לרבים מהאקדמאים לחשב מסלול מחדש בחייהם המקצועיים והאישיים. יש סיבות רבות ומגוונות לרצון של אקדמאים לעבור הסבה מקצועית, וכל אקדמאי יכול לבחור לימודים וקורסים ייעודיים המאפשרים לו לקדם את הקריירה, לשפר את ההכנסה ואיכות החיים וליהנות מעבודה מעניינת ומאתגרת יותר.

מהן הסיבות לעבור הסבה מקצועית לאקדמאים?

כאמור, יש מגוון סיבות לעבור הסבה מקצועית, וחשוב לזכור כי בני דור ה-Y נוטים להחליף מקום עבודה כל שנתיים עד ארבע שנים, לעומת הדור הקודם שעבד באותו מקום עבודה מגיל צעיר ועד גיל הפרישה.

הסיבות המרכזיות לעבור הסבה מקצועית הן:

  • חוסר שביעות רצון מהמקצוע הנוכחי.
  • אפשרויות קידום מועטות במקצוע הקיים.
  • רצון לשפר את ההכנסה וליהנות מאיכות חיים גבוהה יותר.
  • שחיקה ומיצוי מהמקצוע הנוכחי.
  • שינויים בשוק העבודה.
  • שעמום ואיבוד עניין מהעבודה הנוכחית.
  • רצון לממש פוטנציאל אישי וכישורים ייחודיים.
  • אירועים חיצוניים כמו פיטורים, משבר עולמי, חוסר תעסוקה ממושך ועוד.

 

שיקולים ודגשים חשובים לתהליך יעיל ונכון להסבה מקצועית

ראוי לציין כי הסבה מקצועית מיועדת לכל השכירים, לא רק לאקדמאים, וגם לא מעט עצמאים מחליטים לשנות את תחום העיסוק שלהם והם נרשמים ללימודים ולקורסי הסבה. עם זאת, לאקדמאים יש יותר אפשרויות לעבור הסבה מקצועית, והם בעלי כלים ויכולות המסייעים להם לעבור את ההסבה המקצועית בקלות.

כדי לעבור הסבה מקצועית לאקדמאים כדאי להתייחס לגורמים הבאים לפני שבוחרים מה ללמוד:

דרישות בשוק העבודה – יש מגוון רחב של קורסים ולימודים למי שמעוניין לעבור הסבה מקצועית, אך לפני שבוחרים לימודי הנדסאי או מסלול לימודים אחר חשוב לבדוק מראש מה הביקוש בשוק העבודה, האם יש משרות פנויות רלוונטיות לנושא הלימודים, מה פוטנציאל השכר במקצוע החדש שרוצים ללמוד, האם יש אפשרויות קידום בעבודה ועוד. לא חייבים לבחור רק מקצוע מבוקש ויוקרתי, כדאי לקרוא מידע על מגמות בשוק העבודה, ואם רוצים להשתלב בהייטק כדאי לבחור קורסים ומסלולי לימוד רלוונטיים כמו הנדסאי תוכנה.
בחירת קורס פרקטי המאפשר קידום מקצועי ופיננסי – שוק העבודה משתנה כל הזמן ולפני שבוחרים מה ללמוד ובמה להתמקצע כדאי לבדוק מהם הטרנדים בשוק העבודה וכיצד הלימודים יכולים לסייע לאקדמאים להתקדם מבחינת קריירה. יש להתייחס גם לשכר הממוצע בענף ולצרכים הכלכליים. מומלץ ללמוד תחום מעניין ומאתגר המתאים ליכולות ולכישורים, תוך התייחסות לפוטנציאל השכר.
ביקוש לתחום שרוצים ללמוד – בעידן המודרני בו אנו חיים יש שינויים משמעותיים בכלכלה הגלובלית והמקומית ובשוק התעסוקה. יש מקצועות שהולכים ונעלמים מן העולם, מקצועות חדשים מופיעים במקומם, וכדי לשמור על רלוונטיות בשוק העבודה חייבים ללמוד ולהתפתח מקצועית. אם מחליטים לעבור הסבה מקצועית חשוב לבדוק מה הביקוש לתחום ולמקצוע אותו רוצים ללמוד.

הדרך הנכונה והבטוחה להחליט איזה הסבה מקצועית לעבור היא בעזרת יועצים מקצועיים ומנוסים. מומלץ לפנות ליועצי הכוונה ללימודים ולבחירת מקצוע לחיים, ואין להקל ראש בבחירת הקורס והמקצוע. אנו חיים בעידן של תמורות ושינויים, התפרצות נגיף הקורונה גרמה לרובנו לחשב מסלול מחדש בחיים, וכדאי להיות עם האצבע על הדופק ולרכוש השכלה כדי להישאר רלוונטיים בשוק התעסוקה.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

התחל שיחה
דברו איתנו :)
היי, איך אנחנו יכולים לעזור לך?