לימודי הנדסה – מדוע הם כל כך פופולאריים

לפני שאנחנו נציג כמה מהדרישות ללימודי הנדסה, צריך להבין מה בדיוק לומדים במסגרת זו, ומכאן יהיה אפשר גם להבין כיצד התחום השתנה והפך להיות לחלק בלתי נפרד ממה שמכונה לימודים טכנולוגיים, מכאן גם נוכל להבין את הפופולאריות של התחום.

על פניו, היינו מצפים לראות דעיכה בתחום זה, שנחשב חלק מלימודים מקצועיים אשר היו פופולאריים לפני שלושים או ארבעים שנה, אך שינויים שחלו גם בתחום הלימודים באופן מעשי וגם שינויים טכנולוגיים והשפעות שונות של התחום על חיינו מהיבטים שונים, הביאו לכך שיותר ויותר צעירים וצעירות בוחרים ללמוד את התחום ואנחנו גם יכולים לראות שהדרישות בשביל ללימודים אלו באוניברסיטאות הגדולות בישראל ובמכללות שונות, הן מאוד גבוהות ולא כל אחד יכול להתקבל אליהם.

דווקא בימים בהם לימודים שנחשבים יותר "עיוניים" אם אפשר לקרוא לזה כך, כמו משפטים, מנהל עסקים, כלכלה וכדומה זוכים לפופולאריות רבה, הרי שאנחנו יכולים לראות שגם בקצה השני של הסקאלה  לימודי הנדסה שזוכה לפופולאריות לא פחות.

מה לומדים במסגרת לימודי הנדסה

קיימים מסלולים שונים ללימודי הנדסה, החל מלימודי הנדסאי חשמל, הנדסת מכונות, הנדסת תוכנה, הנדסה גרעינית, ביו רפואית, ביו טכנולוגית ועוד. בכל אוניברסיטה ומכללה אנחנו נמצא מחלקות עם חוגים בהתמחויות שונות, רובן כאמור תחת הגדרה רחבה של לימודי הנדסה.

הלימודים מתפרסים על מגוון נושאים, כאשר הרעיון הוא לאפשר לסטודנטים ללמוד את הבסיס לנושא בו הם מבקשים להתמחות ועליו את הנושאים השונים שקשורים לתחום של הנדסה, למשל, כיצד מתכננים מוצר, כיצד יוצרים תהליך נכון של פיתוח ותחזוקה, תכנון ויישון בשטח, בדיקות איכות, מניעת בעיות, פיתוח דרכים לניצול אפקטיבי, ניהול צוות עובדים ועוד. כאמור בכל התמחות לומדים דברים שקשורים לנושא, במסגרת לימודי הנדסה אזרחית, נלמד על מבנים ומערכות ותכנון ובנייה, בעוד שבמסגרת לימודי הנדסאי תוכנה, לומדים את כל הנושא של תכנות ופיתוח, יישומים ובדיקות ועוד.

כפי שאפשר לראות, חלק מהתחומים הם יחסית חדשים ואחרים זוכים לפופולאריות רבה בגלל התפקיד המשמעותי שהם ממלאים בחיינו, בין אם זה בהנדסת תוכנה, הנדסה אזרחית הנדסת תעשייה וניהול או כל תחום אחר.

מה הן הדרישות לקבלה ללימודי הנדסה

מן הסתם, כל אוניברסיטה וכל מכללה קובעות דרישות שונות לקבלה עבור לימודי הנדסה אצלן. אך ברמה הבסיס הדרישות די דומות מעצם זה שהלימודים מחייבים זאת. כך למשל, יש דרישה לציונים גבוהים במתמטיקה, אנגלית, בגרות בכימיה, פיזיקה, ביולוגיה, ומן הסתם גם ציון פסיכומטרי גבוה (אוניברסיטאות).

צריך לקחת בחשבון, איפה שיש דרישות נמוכות יותר, אולי יהיה יותר קל להתקבל אך זה גם אומר משהו על התעודה שמקבלים בסיום התואר ועד כמה היא בעלת משמעות וחשיבות בשוק העבודה. ככל שהדרישות יותר גבוהות, כך סביר להניח שהלימודים יותר קשים והתעודה היא בעלת משמעות גבוהה יותר.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

התחל שיחה
דברו איתנו :)
היי, איך אנחנו יכולים לעזור לך?