הנדסאים תא

איך לבחור מקצוע ללמוד

בעבר כולם שאלו אותנו מה תרצה לעסוק? ולכל אחד היו כמה תשובות ורעיונות לגבי עבודה בעתיד. אמנם, כשהיינו ילדים בדרך כלל חלמנו על מקצועות קלאסיים כמו, ל רופא, וטרינר וברשימה כיכבו גם כוכבי צמרות ושחקנים, אך הרבה מעבר מאז…, וכיום כאשר עלינו לבחור מקצוע יש לקבל החלטה חשובה ומשמעותית שתשפיע על חיינו במגוון דרכים.

בחירת תחום לימודים אינה פשוטה וכרוכה בלא מעט לבטים, מאחר ותחום הלימודים ישפיע על הקריירה ואפשרויות התעסוקה שלנו. על פי תוצאות מחקר שנערך ביוזמת קרן גנדיר העוסקת בקידום הצעירים במדינת ישראל עולה כי כ-85% מהצעירים מתקשים לבחור את המקצוע ותחום הלימודים, לכן אתם לא לבד במערכה. כדי לבחור נכון מקצוע ללמוד כדאי להיעזר במומחים ובידע שיש ליועצי הלימודים וההכוון התעסוקתי.

מה כדאי לבדוק לפני בחירת מסלול לימודים?

תהליך בחירת מסלול לימודים מחייב התייחסות נכונה למספר גורמים חשובים. עלינו להתייחס לכישורים האישיים וליכולות שלנו, למשל מהם תחומי הלימוד שבהם היינו חזקים במהלך הלימודים בתיכון ובמקצועות עליהם נבחנו בבגרות, אילו כישורים פיתחנו ורכשנו בזמן השירות הצבאי, האם יש לנו ניסיון תעסוקתי בתחום שאנחנו אוהבים וקרוב לליבנו? מהם תחומי העניין שלנו והאם אפשר להפוך תחביב למקצוע המאפשר לנו להתפרנס בכבוד?

בנוסף, עלינו לחשוב אילו תחומים גורמים להנאה ולסיפוק, האם התברכנו בכישורים מיוחדים, למשל הבנה טכנית, יכולת מילולית, יצירתיות ועוד. כמו כן, כדאי לאפיין את עצמנו ולהבין מהן הנטיות המקצועיות שלנו ואיזה תחומי עיסוק מושכים אותנו. כמובן שיש להתייחס גם לשינויים בשוק העבודה ובתנאי השכר במקצועות השונים. מרכיב משמעותי נוסף שמשפיע על בחירת מסלול הלימודים הוא מאפייני האישיות, לדוגמה יש אנשים שמתאימים לעבודה עם קהל, יש המעדיפים לעבוד לבד עם כלים שונים, אחרים מתאימים לתחומים כמו רפואה ויש בעלי יכולות למתן ייעוץ, טיפול וכו'.

לפני בחירת מסלול הלימודים כדאי לבדוק גם היכן ניתן ללמוד את המקצוע, כמה זמן נמשכים הלימודים, איזה תעודה מקבלים בסיום המסלול, מהן אפשרויות התעסוקה, מה השכר הממוצע במקצוע, האם יש אפשרויות קידום בתחום העיסוק ועוד.

האם מקצועות טכנולוגיים הולכים להחליף את המקצועות ותחומי העיסוק הוותיקים?

העולם צועד קדימה במהירות וללא הפסקה, וכבר היום ניתן להבחין במגמות חדשות בשוק העבודה עקב המעבר למקצועות הטכנולוגיים שהולכים ומחליפים מקצועות ותחומי עיסוק ישנים. רבים בוחרים ללמוד מקצועות מבטיחים להם קריירה בהייטק, ואכן ישראל היא מדינת סטארט-אפ מובילה וידוע לכולם כי יש מחסור עצום באנשי פיתוח מיומנים ובעלי השכלה אקדמית.
המקצועות הטכנולוגיים מחליפים את תחומי העיסוק הוותיקים ברוב ענפי התעשייה, כך לדוגמה, הרכבים האוטונומיים צפויים לגרום לשינוי בתנאי התחבורה, מוניות, משאיות ועוד, הרובוטים המתקדמים מחליפים חלק מהעובדים בקווי הייצור, ומערכות המחשוב והמידע מחליפות כוח אדם במגוון רחב של תחומים.
לכן, רבים שולקים לבחור מסלול לימוד בתחומים הטכנולוגיים, וההנדסה אך לא רק.
בדיקה עצמית המסייעת לקבל החלטה נכונה
יש לא מעט לבטים ופחדים כאשר בוחרים איזה מקצוע ללמוד. באמצעות השאלות הבאות קל יותר לבחור את מסלול הלימודים ותחום העיסוק:

איזה תחום לימודים מעניין אותנו?

  • האם יש ביקוש לבוגרי מסלול הלימודים בשוק העבודה העכשווי?
  • האם המקצוע אותו לומדים יהיה רלוונטי גם בעור עשור או יותר?
  • מהם תנאי השכר הממוצעים בשוק העבודה למקצוע שאנו לומדים?
  • האם יש תואר שני בתחום?

הדרך הנכונה לבחירת מקצוע היא בעזרת ייעוץ לימודים במכללה, היועץ המנוסה מסביר על תוכניות הלימוד, אפשרויות תעסוקה וכו', ובעזרת הכלים המקצועיים שהוא מעניק קל יותר לקבל החלטה מה ללמוד.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

התחל שיחה
דברו איתנו :)
היי, איך אנחנו יכולים לעזור לך?