הנדסאים תא

הנדסאי מול מהנדס – מה עדיף?

כיום, ברוב התחומים הטכנולוגיים, ניתן למצוא מהנדסים והנדסאים, למשל בענפי הבנייה, האדריכלות, התוכנה, המכונות ועוד. מאחר ורבים אינם מבינים מהם ההבדלים בין לימודי הנדסאי לבין מסלול לימודים לתואר ראשון בהנדסה, חשוב לדעת כי תחומי הלימוד שונים ונבדלים זה מזה, לא רק באורך ובתקופת הלימודים אלא גם בתכני הלימוד, באפשרויות התעסוקה ובשכר הצפוי.

ההבדלים העיקריים בין מסלול ללימודי הנדסה למסלול הנדסאים

ההבדל העיקרי והבולט לעין בין לימודים לתואר הנדסאי לבין מסלולים לימודים לתואר בהנדסה הוא אורך הלימודים. מסלול הלימודים של בית הספר להנדסאים אורך בדרך כלל כשנתיים, בעוד תואר בהנדסה אורך כ-4 שנים, זהו גם מסלול לימודים תובעני יותר וקשה לעבוד במהלך הלימודים.

במסלול הנדסאים ניתן לבחור בין לימודי בוקר או ערב, בהתאם למוסד הלימודים אליו נרשמים. מסלול הנדסאי בשעות הערב מאפשר לסטודנטים לעבוד בשעות הבוקר במשרה מלאה או חלקית, להתפרנס בכבוד במהלך הלימודים ולרכוש מקצוע לחיים. במסלולי לימוד לתואר בהנדסה הלימודים הם ממושכים וקשה לשלב עבודה.

בנוסף, אחד ההבדלים העיקריים בין שני תחומי הלימוד הוא תנאי הקבלה. כדי להתקבל ללימודי הנדסה יש להשיג ציון טוב בפסיכומטרי ולהציג תעודת בגרות מלאה עם ציונים טובים במקצועות כמו מתמטיקה, אנגלית, פיזיקה וכדומה. כדי להתקבל ללימודים של הנדסאי אפשר ללמוד במכינה טכנולוגית כדי להשלים בגרויות ולשפר ציונים כדי להתקבל ללימודים. כמו כן, תנאי הסף הם לרוב נמוכים וקלים יותר, למשל ציון עובר במבחן הבגרות באנגלית, ציון טוב ב-3 יח"ל במתמטיקה וכיוצא בזה.

אפשרויות תעסוקה ושכר

הבדל משמעותי נוסף בין שני תחומי הלימוד הוא אפשרויות התעסוקה בסיום הלימודים. בעבר חברות וארגונים העדיפו לגייס מהנדסים למשרות שונות, אך כיום המגמה השתנתה ויש דרישה גבוהה במיוחד להנדסאים בכל התחומים, לרבות תוכנה, עיצוב פנים, אדריכלות, בנייה, חשמל, מכונות, תעשייה וניהול ועוד. למעשה, הנדסאים רבים בתחומים הנדרשים נחטפים לעבודה בגלל הידע העדכני שברשותם, ובעיקר בגלל הניסיון המעשי שהם צברו. זהו הבדל משמעותי נוסף בין תחומי הלימוד, כיוון שבמסלול הלימודים לתואר הנדסאי הסטודנטים רוכשים מעבר לידע התיאורטי גם ניסיון מעשי, והמעסיקים מגייסים אותם לעבודה מסיבה זו.

לפני שממהרים להחליט האם ללמוד תואר בהנדסה או תואר הנדסאי, כדאי לבחון את טבלאות השכר ולעיין בלוחות הדרושים כדי לקבל מושג כללי לגבי אפשרויות התעסוקה והשכר הצפוי לאחר הלימודים. ישנם הבדלי שכר משמעותיים בחלק מהתחומים, למשל בענף הבנייה ובהייטק, בדרך כלל מהנדס זוכה לתנאים טובים יותר, אך בתחומים מסוימים הנדסאים זוכים לתנאים דומים המוצעים למהנדסים.

גם השכר משתנה בהתאם לתחום בו מתמחים, מהנדס תוכנה בתחילת דרכו צפוי לקבל שכר גבוה לעומת השכר המוצע להנדסאים, אך לאחר מספר שנים ובהתאם לכישוריו של העובד, השכר פחות או יותר משתווה. באופן כללי, מהנדסים צפויים להרוויח יותר מהנדסאים, וכדאי להתייחס לכך ולבדוק את טבלאות השכר כדי לקבל החלטה נכונה.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

התחל שיחה
דברו איתנו :)
היי, איך אנחנו יכולים לעזור לך?