מה זה בקרת איכות?

הגיע הזמן לצעד הבא בקריירה שלך, השלמת תואר ראשון להנדסאים

בעולם התעשייה המודרני יש שלל פיתוחים טכנולוגיים והנדסיים חדשניים ומתקדמים, אלו פיתוחים משמעותיים המשפיעים על חיינו. כדי להבטיח שהמוצר או השירות שחברה תעשייתית מסוימת מספקת לנו יהיה באיכות גבוהה ובהתאם לסטנדרטים המחייבים והמחמירים ביותר שנקבעו בתחום, יש נהלים מסודרים לתחום בקרת האיכות. חשוב לדעת כי בקרת איכות היא בפועל מכלול של תהליכי ייצור וניהול שנועדו להבטיח מוצרים ושירותים איכותיים, בטיחותיים ומדויקים, כלומר בקרת איכות מבטיחה שתהליכי הייצור במפעלי התעשייה יעמדו בדרישות המחמירות ביותר ועל פי סטנדרטים בינלאומיים כדי שהתעשיין ידע ליישם במפעליו.

במפעלי התעשייה המודרניים יש הכרח בבקרת איכות במטרה להבטיח את איכות המוצרים, זהו תחום דינמי ההולך ומפתחת בקצב מהיר ויש ביקוש גבוה לאנשי מקצוע מיומנים בתחום זה. לכן, אם אתם מחפשים קריירה בתחום מעניין וחשוב המשלב ידע וכלים מעולמות המחשוב, הבקרה והרובוטיקה, כדאי לכם ללמוד הנדסאי מכונות (מכטרוניקה), והדיפלומה היוקרתית מבטיחה לכם שפע אפשרויות תעסוקה בתעשייה עתירת הידע, בהייטק ועוד.

מה זה בקרת איכות?

ההגדרה המקובלת של המונח בקרת איכות היא תהליך המשלב בדיקות שונות לצורך איתור תקלות במוצר או בשירות מסוים, ואימות של תקינות המוצרים היוצאים מקווי הייצור לפני הפצתם לנקודות המכירה וללקוחות הקצה.

ראוי לציין כי בקרת איכות בתעשייה מבוססת על נהלי עבודה קפדניים ומוסדרים על מנת להבטיח ניהול תקין של תהליכי הייצור ולהבטיח מוצרים איכותיים ובטיחותיים למשתמשים. לכל מוצר או שירות הניתנים על ידי חברת תעשייתית יש סטנדרטים בינלאומיים הרלוונטיים לתחום הייצור או לתעשייה ספציפית.

ניתן לבצע בקרת איכות מלאה הכוללת בדיקה של כל המוצרים היוצאים מקו הייצור, אך בדרך כלל מבצעי בקרת איכות מדגמית, כלומר בוחרים אקראית מוצרים הנמצאים בשלב ביניים בתהליך הייצור או שבודקים מדגמית מוצרים מוגמרים. בתהליך ניהול בקרת האיכות מיישמים בדיקות שונות לצורך אישור תקינות המוצרים וכדי לאפשר את המשך הייצור או להפיץ את המוצרים.

באמצעות הליך זה ניתן לאתר פגמים וכשלים במוצר או בשירות מסוים כבר בשלבי ביניים של תהליכי הייצור או מתן השירות, וכך למעשה מונעים טעויות ופגמים שימשיכו לשלבים המתקדמים בייצור, ואז התיקון יהיה מורכב, ממושך ויקר בהרבה. גם בתהליכי הפיתוח של מוצרים חדשים מבצעים שלב של בקרת איכות כדי לוודא המוצר יהיה איכות, בטיחותי וללא תקלות ופגמים.

ההבדל בין בקרת איכות להבטחת איכות

באופן כללי, בקרת איכות והבטחת איכות הם תהליכים שונים בענפי התעשייה, כאשר בבקרת איכות מתמקדים בבדיקות ובחינות של המוצר בשלבי ביניים ובסיום תהליך הייצור, לעומת הבטחת איכות אשר מתבצעת לכל אורך מחזור החיים של מוצר כלשהו, החל משלב תכנון המוצר, דרך הייצור ועד שלב ההפצה והשיווק.

הבטחת איכות, באנגלית Quality Assurance, מתאר תהליך מתוכנן ושיטתי הכולל מכלול פעילויות ובדיקות על מנת להבטיח כי המוצר או השירות יעמוד בכל הדרישות שהוצבו, לרבות סטנדרטים בינלאומיים מחמירים, וכדי לוודא כי המשתמש הסופי יקבל מוצר ללא פגמים ובעיות.

הסבר על תהליך בקרת איכות מודרנית

במפעלי התעשייה המודרניים חייבים לנהל תהליכי בקרת איכות כדי לייצר מוצרים איכותיים, מדויקים ובטיחותיים. בתעשייה המודרנית חייבים לעמוד בדרישות ספציפיות והמוצר או השירות חייב לעמוד בתקנים ובסטנדרטים בינלאומיים מחמירים, בהתאם לתעשייה. ניהול בקרת האיכות על ידי אנשי מקצוע מיומנים מייעל את תהליכי הייצור, מבטיח עבודה איכותית ובטיחותית יותר, חוסך עלויות ומאפשר שימוש מיטבי בחומר גלם ובמשאבי הייצור, ובנוסף ניתן להפחית באופן משמעותי ייצור מוצרים פגומים שיש למחזר, לתקן או להשמיד.

המסלול שיוביל אותנו לתפקיד מבקר איכות

המסלול הנכון שיכול לפתוח עבורך דלתות לתפקיד ניהול בקרת איכות בחברות ובארגונים המובילים, הוא ללא ספק לימודי הנדסאי מכונות בבית ספר להנדסאים. מסלול הלימודים מקנה את כל הידע והכלים המודרניים הנחוצים לתפקיד, בדיוק מה שהמעסיקים מחפשים.