מה כדאי ללמוד – מקצועות העתיד

שוק העבודה משתנה במהירות בשנים האחרונות, יש מקצועות שהולכים ונעלמים מהעולם ויש מקצועות חדשים שהתפתחו בעשור האחרון. גם תקופת הקורונה משפיעה באופן משמעותי על שוק התעסוקה בארץ ובעולם, וכיום כל מי שמעוניין ללמוד באקדמיה חייב לבדוק מה צופן העתיד ובאילו תחומים ומקצועות כדאי להתמקד כדי להבטיח את הקריירה וליהנות מתעסוקה בשפע.

חשוב לזכור כי שוק העבודה הוא דינמי ומשתנה כל הזמן, וגם העולם ממשיך לצעוד קדימה. לכן, יש לא מעט מקצועות שהפכו למיותרים עקב ההתפתחות הטכנולוגית המואצת בעידן הנוכחי, ותחומים כמו רובוטיקה, רכבים אוטונומיים, בינה מלאכותית, מציאות רבודה וטכנולוגיות חדישות נוספות הביאו למהפכה של ממש בתחומי עיסוק רבים, ובעתיד הקרוב אנו צפויים לראות גם אנשים בעלי תואר ראשון ושני הנדרשים למצוא עבודה בתחום אחר. זו הסיבה מדוע לפני בחירת מסלול הלימודים יש ללמוד את שוק העבודה ולבדוק לאן נושבת הרוח.

מקצועות העתיד – סקירה כללית

לימודים במוסדות להשכלה גבוהה מחייבים השקעה כספית לא קטנה, זמן, מאמצים ויכולות שונות, ובמציאות של היום חשוב לבחור נכון מה כדאי ללמוד. לכן, יש להתייחס לשינויים במשק ובכלכלה המקומית והגלובלית, לקרוא מידע על תחומי עיסוק הנחשבים למבוקשים, לבדוק האם יש ביקוש למקצוע שרוצים ללמוד ועוד.
תחומי הלימוד והעיסוק הרלוונטיים לעתיד הם רובוטיקה, אין לנו ניהול מערכות, תכנות אפליקציות ומערכות ווב, עבודות שונות בתחום הדיגיטל (מרקום, קידום אתרים SEO, ניהול קמפיינים, שיווק דיגיטלי וכו'), הנדסה אזרחית בדגש על תחום הבנייה הירוקה, מכשור רפואי ועוד. כמו כן, מסלולי הלימוד המתקדמים בתחומי המקצועות הטכנולוגיים מבטיחים תעסוקה בשפע בשנים הקרובות, ומעבר למקצועות הרלוונטיים להייטק יש תחומים נוספים שכדאי ללמוד, למשל תעשייה וניהול, תוכנה, הנדסה אזרחית (הנדסאי בניין), חשמל ואלקטרוניקה, טכנולוגיות מים, מכשור רפואי וכו'.

תחום הרובוטיקה מתפתח במהירות ויש ביקוש רב לאנשי מקצוע בעלי ידע עדכני, ובעיקר למהנדסים ולהנדסאים עם ניסיון בעבודה. הרובוטים מחליפים את האדם בעבודה, אך אם בעבר הם השפיעו רק על תעסוקה במפעלי רכב ובמפעלי ייצור, כיום הרובוטים מסוגלים לבצע משימות רבות ומורכבות, בלי הפסקה, ללא מנוחה ובלי לבקש חופשות וימי מחלה.

תחום המים הפך למקצוע מבוקש, המים מהווים משאב חשוב לחיי האדם ומדינת ישראל נחשבת למובילה בתחומי ההתפלה וטכנולוגיות המים. זהו תחום לימודים מבוקש וניתן להבחין במגמת ביקוש ההולכת וגדלה לאנשי מקצוע כמו טכנולוג מים ועוד.

בעשור האחרון ניתן לראות מגמה חדשה בשוק העבודה מאחר ויש ביקוש הולך וגדל למנהלי מערכות מידע, הן בחברות ההייטק והן בעסקים ובארגונים מהמגזר הפרטי והציבורי. מערכות מידע הולכות ומשתכללות, וחיי האדם מושפעים מהמערכות החדישות.

בענף הבנייה החלו לשנות את שיטות העבודה ויש מעבר מהיר יחסית לשיטות ולחומרי הבנייה הירוקה והמהירה. העולם ניצב בפני משבר סביבתי חמור לכן הצפי הוא כי כל המדינות יאמצו את תקני הבנייה הירוקה, ולכן יש צפי לתעסוקה בשפע עבור מהנדסים, הנדסאי בניין בעלי ידע עדכני ודיפלומה מוכרת, אדריכלים ועוד.
צעירים רבים בוחרים להתמקד בלימודי שפות תכנות, הנדסת תוכנה ומדעי המחשב, והסיבה ברורה. ההייטק הפך לקטר הצמיחה של המשק המקומי ויש חוסר משמעותי באנשי פיתוח, הנדסאים, מהנדסים ומפתחים מנוסים. לימודי הנדסאי תוכנה מבטיחים לבוגרים תעסוקה בשפע, תנאים מעולים בעבודה, אתגרים רבים וסביבת עבודה צעירה, יצירתית וחווייתית.

התפתחות בשוק הגלובלי

העולם הפך לכפר גלובלי והסחר הבינלאומי ממשיך להתפתח במהירות, לכן מי שמחפש קריירה מעניינת ומתגמלת יכול ללמוד הנדסאי תעשייה וניהול, ויש אפשרות לבחור התמחות בלוגיסטיקה, אחד מהתחומים המתפתחים ומתקדמים במהירות. הדיפלומה מקנה ידע וכלים הנחוצים לבוגרים כדי להשתלב בעבודה, ויש ביקוש רב לאנשי מקצוע לצורך ניהול פרויקטים, ניהול לוגיסטי ועוד.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

התחל שיחה
דברו איתנו :)
היי, איך אנחנו יכולים לעזור לך?