מה עדיף חשמלאי מוסמך או הנדסאי חשמל

לחות חשמל בקורס הנדסאי חשמל

האם החשמל זורם בכפות ידיך ואתה מעוניין להתברג בשוק עבודות החשמל בישראל? האם גם אתה מתלבט בין לימודי הנדסאי חשמל ללימודי חשמלאי מוסמך? למה עדיף לך לבחור בלימודים לתואר או הנדסאי ולא להסתפק בקורס להכשרת חשמלאי מוסמך?

בתקנות החשמל, התשמ"ה-1985, נקבעו סוגי רישיונות חשמל שונים והוגדרו התנאים הנדרשים לקבלת כל אחד מסוגי הרישיון. כמו כן, התקנות קובעות אילו עבודות בתחום החשמל מותרות לכל חשמלאי בהתאם לסוג הרישיון שברשותו. דרגת ההסמכה וסוג הרישיון נקבעים לפי מסלול הלימודים והניסיון המעשי של החשמלאי. באופן כללי יש 7 סוגי רישיונות לעיסוק בעבודות חשמל:
• חשמלאי עוזר
• חשמלאי מעשי
• חשמלאי מוסמך
• חשמלאי ראשי
• חשמלאי טכנאי
• חשמלאי הנדסאי
• מהנדס חשמל
ככל שרמת הרישיון של החשמלאי גבוהה יותר כך התקנות מאפשרות לו לתכנן ולבצע עבודות חשמל במתח גבוה יותר. לדוגמה, חשמלאי מוסמך רשאי לתכנן ולבצע עבודות חשמל עד למתח של 3X80 אמפר, כמו כן באפשרותו לתכנן ולבצע עבודות חשמל תלת פאזי. מאחר וברוב הבתים הפרטיים בישראל המתח נמוך מ-3X80 אמפר חשמלאי מוסמך מספיק לרוב עבודות החשמל אצל לקוחות בבתים פרטיים.

רמת חשמלאי מוסמך

חשמלאי מוסמך רשאי על פי התקנות לעסוק במגוון עבודות חשמל, כולל עריכת תוכניות במתקני חשמל במתח נמוך הנמצאים במבני מגורים ובמבנים המשמשים בתי מלאכה ומשרדים, כל עוד עוצמת הזרם במבנה היא עד מתח של 3X80 אמפר. במתקנים בהם עוצמת הזרם החשמלי גבוהה יותר ממתח של 3X80 אמפר החשמלאי המוסמך רשאי לבצע עבודות שונות, תחת פיקוח של בעל רישיון ברמה גבוהה יותר. חשמלאי מוסמך לא יכול לתכנן ולערוך תוכניות לעבודות חשמל במתח גבוה מ-3X80 אמפר.

רמת חשמלאי הנדסאי

על פי התקנות לעסוק ולבצע עבודות חשמל שונות, הרישיון מאפשר לו לתכנן תוכניות במתקן חשמל במתח נמוך, כל עוד עוצמת הזרם במתקן החשמל היא עד 3X630 אמפר. במתקני חשמל בעלי עוצמת זרם גבוהה מ-3X630 אמפר בנוסף רשאי על פי הרישיון לבצע עבודות מסוימות אך הוא אינו רשאי לערוך ולתכנן את תוכניות החשמל, והעבודות שבאפשרותו לבצע במתקן חייבות להיות על פי תוכנית עבודה המאושרת על ידי מהנדס חשמל.

מה כדאי לך ללמוד?

לימודי חשמלאי מוסמך הם קצרים יחסית, זהו קורס מקצועי וממוקד שמטרתו להכשיר את הסטודנטים לביצוע התקנות בתחום החשמל ועבודות תחזוקה ובקרה במתקני חשמל בעוצמת מתח נמוך, כולל עריכת תוכניות במתקן חשמל בעוצמה של עד 3X80 אמפר. הקורס נמשך כשנה וחצי ונמצא בפיקוח משרד התמ"ת. בסיום הקורס מקבלים תעודת גמר של משרד התמ"ת וזוכים ברישיון חשמלאי עוזר, לאחר שנת ותק אחת מקבלים רישיון חשמלאי מעשי ולאחר שנתיים ותק נוספות מקבלים רישיון חשמלאי מוסמך. בוגרי הקורס יכולים לעבוד במגוון עבודות כשכירים או להקים עסק עצמאי.
הלימודים נמשכים בדרך כלל כשנתיים, יש גם אפשרות ללימודי ערב. אלו לימודים מקיפים ומעמיקים יותר בהשוואה לקורס חשמלאי מוסמך, במסגרת הלימודים הסטודנטים רוכשים ידע תיאורטי ומעשי בנושאים שאינם נלמדים במסגרת קורס חשמלאי מוסמך. בסוף הלימודים הסטודנטים מקבלים דיפלומת הנדסאי חשמל וזכאות לרישום כחשמלאי מוסמך. לאחר שנת ותק אחת הרישיון משודרג אוטומטית לדרגה של חשמלאי ראשי ולאחר שנתיים נוספות מקבלים דרגת חשמלאי הנדסאי, הדרגה מאפשרת לחשמלאי לערוך ולבצע תוכניות חשמל במתקנים עד לעוצמה של 3X630 אמפר, לכן יש יותר אפשרויות תעסוקה וגם השכר הצפוי גבוה יותר.

לפרטים נוספים על המגמה לחץ הנדסאי חשמלצריכים עוד מידע? אנחנו פה בשבילכם צרו קשר עוד היום