הנדסאים תא

סוגי אדריכלות ובנייה

באדריכלות קיימים סגנונות בנייה שונים וחדשניים ונדמה שבישראל של תחילת העשור השלישי של המאה ה-21 יש מקום לכל הסגנונות. כאשר מתעניינים ובוחנים את תחום מתרבויות וממדינות רבות בעולם, אך יש גם אדריכלות ישראלית מקורית וייחודית. תחום האדריכלות והבנייה בארץ עבר שינויים רבים והתפתח במרוצת השנים, יש שילוב מעניין ומקורי בין ישן לחדש הבא לידי ביטוי בקשר בין המבנים לסביבה, לאקלים ולאופייה המיוחד של המדינה.

בתחום האדריכלות יש סגנונות רבים ומגוונים, למשל סגנון מודרני שנחשב לפופולרי ולמבוקש מאוד אצל הישראלים, סגנון קלאסי, סגנון אורבני, תעשייתי, רטרו, כפרי ועוד. מהם הסגנונות הנפוצים בישראל, ואיך אתם יכולים להשתלב במהפכה הזו?

אדריכלות – רקע כללי

היום כל אחד יודע שאדריכלות היא לא פחות מאמנות לכל דבר ועניין. היכולת של כל אדריכל להשאיר את חותמו היא יכולת ייחודית שלא תסולא בפז, והיקף הפרנסה שיש במקצוע היוקרתי הזה מושך אליו קהל רב של מתעניינים להתחיל בהליך הלימודים המאתגר והמרתק בתחום. עם זאת, חשוב לציין כי לימודי אדריכלות הם תובעניים ומאתגרים מאוד, הסטודנטים חייבים להשקיע בלימודים ולבצע משימות מורכבות, וגם תנאי הקבלה נחשבים למאתגרים, לכן כדאי לדעת כי אפשר להירשם ללימודי הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים מאחר ותנאי הסף נוחים יותר.

אך קודם כל, בואו ניקח צעד אחורה ונבין מה זה בעצם אדריכלות. האדריכלות כקונספט קמה כמענה לצרכים שונים של בני האדם, מבחינת תכנון מקום המגורים שלהם ומקום העבודה שלהם, ומקבלת חשיבות משמעותית מבחינה פרקטית בכל מקום אליו אנחנו נגיע במהלך חיינו. האדריכלות היא למעשה תכנון מבנים לצרכים שונים ובסגנונות שונים. אדריכלות היא למעשה אמנות הבנייה ואדריכלים עוסקים בתכנון ובעיצוב מבנים וחללים, יש גם מקצועות נפרדים כמו אדריכלי נוף, מתכנני ערים ואדריכלי פנים.

מהם הסגנונות הנפוצים?

בישראל של כיום ישנו מגוון של סגנונות בנייה.

סגנון ההייטק שהוזכר בתחילת המאמר ומתאפיין בבנייה תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, שימוש בחומרי בנייה קלים וחדשניים ושימת דגש על חזות ונראות הבניין. על פי רוב מבנים שנבנו בסגנון זה מתאפיינים במספר קומות גבוה, מעל 20 בממוצע, ולעיתים ניתן לראות לוגו של חברה השוכנת בבניין.

סגנון הבאוהאוס הוא סגנון אדריכלי שנולד לפני קצת יותר ממאה שנים אי שם בגרמניה הרחוקה, ועשה עלייה לארץ הקודש לפני 80 שנה לערך. הבאוהאוס התחיל בגרמניה בעקבות מלחמת העולם הראשונה שמוטטה את המדינה כלכלית ואילצה את הקבלנים במדינה המרוששת לעבור לבנות באופן מהיר, יעיל וחסכוני יותר מהסגנון הקתדרלי המיושן שאפיין את המדינה טרום המלחמה. כיום ניתן לראות מבנים רבים שבנויים בסגנון בעיקר במרכז תל אביב (העיר הלבנה).

הסגנון המודרני נחשב לפופולרי מאוד בישראל, כמו גם הסגנון הכפרי. הסגנון המודרני מתאים לאורח החיים בעידן זה, הוא מתאפיין בקווים ישרים, בצבעים בהירים, במראה מעט מינימליסטי ובשיטות בנייה מתקדמות וחדשניות יותר. הסגנון הכפרי אהוב בארץ ומקרב את הטבע לסביבת המגורים עקב השימוש בחומרים טבעיים כמו עץ.

בשנים האחרונות ניתן למצוא אדריכלים המתמחים בפתרונות ארכיטקטוניים לסגנונות הבנייה הנפוצים בארץ כמו "בנה ביתך" שמאפיין את היישובים הפריפריאליים בישראל – לרבות המושבים והקיבוצים, בנייה רוויה במסגרת פרויקטים כמו מחיר למשתכן, פינוי ובינוי במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית ועוד. ראוי לציין כי במסגרת לימודי הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים ניתן דגש על אדריכלות שימושית, אמנותית ועכשווית, זו גם הדרישה בשוק, לכן הלימודים מכינים את הבוגרים לעבודה הנדרשת בענף והם מקבלים כלים עדכניים המאפשרים להם לבצע את מלאכתם במקצועיות.

הלימודים מתאימים למועמדים בעלי ראש אמנותי וזיקה טבעית להנדסה ותכנון, למי שהיה בונה מגדלים בלגו כשהיה ילד וחלם מתישהו להפוך את החלום הזה למציאות, ולכל אדם המעוניין לרכוש מקצוע עניין, יוקרתי ומאתגר המבטיח פרנסה בשפע וקריירה משגשגת.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

התחל שיחה
דברו איתנו :)
היי, איך אנחנו יכולים לעזור לך?