הנדסאים תא

שילוב עבודה ולימודים

ישראלים רבים מעוניינים לרכוש השכלה אקדמית וללמוד מקצוע שיאפשר להם להתפרנס בכבוד וליהנות מקריירה מעניינת ומאתגרת. עם זאת, ידוע כי רוב הסטודנטים חייבים לעבוד במקביל ללימודים באוניברסיטה או במכללה מאחר ואין להם גב כלכלי, אפשרות לקבל תמיכה כספית מההורים ולעמוד בתשלומי שכר הלימוד והוצאות המחיה השוטפות. בנוסף, לא מעט סטודנטים נרשמים ללימודים במקביל לעבודה כדי להתקדם לתפקידים בכירים, להעמיק ידע מקצועי ולקדם את הקריירה.

לכן, מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל החליטו להציע תוכניות לימוד המיועדות לסטודנטים שחייבים או רוצים לעבוד בזמן הלימודים, וכיום ניתן להירשם ללימודי ערב על מנת לשלב בין הלימודים לבין העבודה. עם זאת, השילוב בין לימודים לעבודה אינו פשוט ויש להקפיד על ניהול זמן יעיל ומוקפד, לשנות הרגלים שונים, להתארגן טוב יותר וכדאי גם לעבוד אצל מעסיק המאפשר גמישות מסוימת בשעות העבודה.

למי מתאים שילוב עבודה ולימודים?

השילוב בין לימודים בשעות הערב ובימי שישי לעבודה בשעות היום אינו מתאים לכל אחד או אחת. השילוב בין השניים מתאים לסטודנטים הנרשמים ללימודים כדי לרכוש מקצוע לחיים ובמקביל עליהם לעבוד כדי לממן את הוצאות שכר הלימוד והמחיה. כמו כן, השילוב בין השניים מתאים לאנשים שעובדים בחברות ובארגונים שונים שמעוניינים להתקדם לתפקידים בכירים יותר אצל המעסיק או להתמודד על משרות בכירות בארגונים אחרים.

כמו כן, שילוב בין לימודי ערב לעבודה בבוקר ובצהריים מתאים לאימהות צעירות המטפלות בילדים קטנים בבית ועליהן להמתין עד שבן הזוג חוזר מהעבודה, ולאנשים העובדים במקצוע מסוים שרוצים לעבור הסבה מקצועית ולקדם את הקריירה שלהם.

אגב, יש גם שכירים ועצמאים הנרשמים ללימודים במוסדות להשכלה גבוהה כדי לרכוש ידע עדכני ולהתמקצע, והאפשרות לעבוד בזמן הלימודים מתאימה גם לסטודנטים שרוצים לרכוש ניסיון תעסוקתי בזמן הלימודים – כך הם נחטפים לעבודה מיד לאחר קבלת הדיפלומה, וידוע כי המעסיקים מעדיפים עובדים עם ניסיון. לכן, יש סיבות שונות לשילוב בין לימודים ועבודה, וניתן לבחור לימודי ערב להנדסאים או ללמוד לתואר ראשון או שני.

איך לשלב נכון בין לימודים לעבודה?

יועצי הלימודים המנוסים של הנדסאים תל אביב מציעים את הטיפים הבאים כדי לשלב נכון בין לימודים לעבודה:

  • חפשו עבודה הקרובה לתחום הלימודים כדי לרכוש ניסיון תעסוקתי במקצוע העתידי.
  • ודאו מראש מהן דרישות התפקיד, כמה שעות עליכם לעבוד בשבוע וכו'.
  • היעזרו באפליקציות לניהול זמן אפקטיבי.
  • שנו הרגלים כמו דחיינות, צפייה ממושכת בסדרות, גלישה באינטרנט עד לשעות הקטנות של הלילה וכו'.
  • נסו לעבוד אצל מעסיק המפגין גמישות מבחינת שעות העבודה, יש מעסיקים המאפשרים לסטודנטים לקבל ימי חופש או לעבוד פחות שעות לקראת המבחנים ובתקופות לחוצות בלימודים.
  • תכננו היטב את הזמן ופנו זמן ללימודים גם בבית.
  • ארגנו פינת לימודים נוחה בדירה, ללא הסחות דעת מיותרות.
  • חפשו עבודות שאפשר לבצע מהבית או תפקיד המאפשר לכם ללמוד בזמן העבודה, לדוגמה אבטחה בלילה.
  • חפשו מסלולי לימודים בערב במוסד לימודים קרוב יחסית למקום המגורים כדי לחסוך זמנים ועלויות נסיעה.
  • חפשו עבודה נוחה המתאימה לסטודנטים דרך ארגוני הסטודנטים או חברות השמה.

כיצד להשיג איזון בין הלימודים התובעניים לדרישות המעסיק והעבודה?

עליכם לזכור כי העבודה עלולה להיות תובענית מאוד לכן עליכם לדאוג לאיזון נכון בין דרישות המעסיק והתפקיד לבין שעות הלימודים והמשימות שעליכם לבצע בזמן הלימודים. כמו כן, יש להקפיד על שעות שינה ומנוחה, אחרת תתקשו לתפקד היטב בעבודה ותהיו עייפים במהלך השיעורים בבית הספר להנדסאים או באוניברסיטה. כדאי לתכנן את שעות העבודה בהתאם למערכת השיעורים וזמני הקורסים, וחשוב למצוא עבודה אצל מעסיק המוכן להתגמש מידי פעם ולאפשר לכם להשקיע בלימודים לפני המבחנים החשובים.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

התחל שיחה
דברו איתנו :)
היי, איך אנחנו יכולים לעזור לך?