הנדסאים תא

3 שיטות שיעזרו לכם לזכור כל מה שלמדתם

כמה פעמים חשבתם שתוכלו לזכור משהו שלמדתם, אבל בסוף מסתבר ששכחתם אותו ומקיומו לחלוטין? התופעה הזו נפוצה הרבה יותר ממה שנהוג לחשוב; אבל מה שרבים לא יודעים הוא שאפשר לשפר את יכולות הזיכרון על ידי אימון ואימוץ של שיטות למידה מסוימות.

הידעתם? כאשר תהליך הלמידה קשה לכם, דווקא אז מתרחשת הלמידה בצורה היעילה ביותר. זה דומה קצת להרמת משקולות – ככל שתרימו משקלים כבדים יותר, כך תגדילו את מסת השריר ותקבלו תוצאות טובות יותר.

המטרה כאן היא לאתגר את הידע הקיים, כדי לשפר ולחזק את היכולות הקוגניטיביות שלכם במוח. לא משנה אם אתם תלמידי בית ספר או שבחרתם בלימודי הנדסאים, תואר אקדמי או לימודי תעודה; כל אחד מאיתנו נדרש לזכור ולשנן ידע כזה או אחר, גם במקומות עבודה.

הנה 3 שיטות שיעזרו לכם לזכור הרבה יותר.

שיטה 1 – כתיבה ושימוש בכרטיסיות

כרטיסיות הן דרך מצוינת לאמן את המוח ללמידת חומר חדש (ידע, יכולת חדשה ועוד). הן מאלצות את המוח לזכור את הדברים שוב ושוב, ו"משדכות" את הידע לזיכרון שלנו.

באותו הקשר ניתן לומר שגם כתיבה של החומר הנלמד, מסייעת "להכניס" אותו לזיכרון בצורה הרבה יותר יעילה. סטודנטים בהרצאות שגם מסכמים את דברי המרצה, ככל הנראה יזכרו את החומר טוב יותר לעומת אלו שלא כותבים דבר.

יצירת סיפור מאוסף של עובדות מפוזרות, בהחלט יקל עליכם לזכור את הכול. לא סתם שרים את אותיות האלף בית – זה עוזר לזכור אותן.

שיטה 2 – קשה בלמידה, קל בזיכרון

ככל שהדבר נוגע ללמידת דברים חדשים וזכירתם לאחר מכן, אם יותר מדי קל לכם ללמוד את החומר הנדון – ככל הנראה לא תזכרו אותו. זה דומה למצב בו אתם מגיעים לשדה התעופה ובודקים לאיזה שער אתם צריכים להגיע. מייד לאחר מכן אתם מסתובבים הלאה לדרככם ושוכחים מכל העניין.

במקום זאת, ברגע שקלטתם את מספר השער והסתובבתם לדרככם – שאלו את עצמכם מיידית "מה מספר השער". אם זכרתם את המספר, משמע שהלמידה התרחשה בצורה יעילה. עצם השאלה מייד לאחר מכן, מאלץ את המידע להיכנס לזיכרון ומונע ממנו לפרוח מזיכרונכם כפי שקורה בדרך כלל.

שיטה 3 – חיבור בין החדש לישן

אם תחברו בין ידע חדש שזה עתה למדתם, למשהו ישן ומוכר שכבר הכרתם בעבר – תגדילו את הסיכוי לזכור את החומר החדש.

השיטה הזו יעילה לזכירת שמות, למשל. נגיד שפגשתם לראשונה את בנימין מחיפה; כעת חברו בינו ובין שני אנשים מפורסמים באותו שם (ורצוי מאותו אזור או אותה ארץ), והנה לכם טריק שיזכיר את שמו בכל פעם שיתעורר הצורך. מרגע זה והלאה, יותר לא תשכחו היכן חניתם.

 

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

התחל שיחה
דברו איתנו :)
היי, איך אנחנו יכולים לעזור לך?